1280-1310 Oděv pro rytíře a dámu

Velice si vážím všech zákazníků, kteří se ke mne vrací, kteří mne znají a dají mi důvěru, že pro ně odvedu tu nejlepší práci. Proto jsem moc ráda, že i krásná dáma a její muž si umne nechali zhotovit (skoro) kompletní šatník pro nové uchopení jejich postav šlechticů. Předem avizuji, že na báječném výsledku má lví podíl jejich důkladné plánování, vkus v barvách a průběžné ladění všech drobností. 😉 Pro takové zákazníky je radost pracovat. Móda tohoto období je jednoduchá, monumentlní a postavená na jasných barvách– což si majitelé uvědomují a tak jsme mohli stvořit velice pěkně postavený šatník.
Už ani nevím jak dlouho nám to trvalo, určitě něco kolem roka. Jak již bylo řečeno, dobré plánování je u budování tak velkého kusu šatníku naprosto klíčové. Jaké jsou vaše potřeby? teplotní komfort? Co mají oděvy splňovat? K jakým dalším kusům je budete nosit? A tak dále a tak dále… samozřejmě nelze opomenout ani rozpočet…
Jednu chvíli sem měla pocit, že u téhle bandy skoro bydlím, jak často sem tam tahala pořád něco na zkoušku nebo jim posílala pořád nějaké fotky nebo je otravovala s dotazama… Takhle ale aspoň máme hodně fotek z procesu, který najdete blíže popsaný v blogu… Jak pořád říkám, spodní prádlo základ kostýmu, tak polovinu času jsme strávili na věcech jako hacní pás, sněrovací podrsenková košilka, několikery nohavice… a druhou půlku zase na doplňcích – závoj, filet, výšivka…
Pán:
Dobré padnutí a hybatelnost střihu jsem s Mirou ověřovali na kaliku minulý rok v lednu… Opravdu to nejsou jen stupidně sešité obdélníky! V ramenou a rukávech a je potřeba to dobře naštelovat a dvě mužské postavy nejsou stejné! 😉 z výsledku kalika se pak šily 3 košile. Dvě bílé lněné (fotky se propadly v dějinách, ale jsou moc hezké ve své jednoduchosti) a jedna luxusní jemná vlněná sladěná s dámskou, lemovaná červeným hedvábím…
Další nutností je také dostatek nohavic. Vznikly jedny tlusté zimní, opět sladěné s dámou a jedny jemné lněné s koženou ťapka z jelenice s vyztuženou prstovou částí.
Dalším kusem podle vzoru pak bylo jednoduché cotte z jemné vlny přírodně barvené. Posledním kusem bylo pak luxusní cotte ze dvou vrstev ještě jemnějších vln. Opět ručně přírodně barvených. Veškeré švy jsou ztužené tudíž odolnější a oděv je spojován lícově dobovým ozdobným stehem hedvábnou nití. Nakonec coif – čepeček pod klobouk.
Dáma:
Dáma dostala hacní pás, 2 lněné krátké nohavičky, jedny silné vlněné stejné jako její protějšek. Jedním z luxusních kousků je i volná košilka z průsvitné vlny jako mráček, lemovaná červeným hedvábím… skvělá na zahřátí v noci 😉 Pak spodní cotte letní – jemná měkká nemačkavá vlna ručně dobově barvená do oranžova. Krásný dojem zajišťuje dobré spodní prádlo – pasovaná košilka 😉 „pytel“ je vhodné obléknout na krásně sochaný základ 😉 a že je čím se chlubit 😉 Jedno spodní cotte zimní z purpurové vlny podšité modrým lnem. A nakonec vrchní teplé cotte z jedné vrstvy tyrkysové vlny lemované zlatým hedvábím a výšivkou. Aby oděv působil dobře a ne jako pytel, zajišťují hlavně dobře umístěná ramena, správný typ výstřihu a barev, dobře natočené rukávy a tak akorát dobře umístěná volnost 😉 je to věda, vašnosti. Jako doplňky jemný vlněný závoj a hedvábný filet (korunka).

Po rozkliknutí obrázků se zobrazí na celou stránku a pod písmenem i najdete popisky