Proč si pořizovat luxusní zboží?

Killer Bargain : dokument
Březen 29, 2018
Matrix kabát : V zákulisí Část 1. – Střih
Březen 29, 2018

Proč si pořizovat luxusní zboží?

Autorem článku je Radek Zachariáš, zakázkový švec, kterého jste mohli vidět třeba na videích ze semináře o čištění bot. Je to takové zamyšlení šikovného člověka, který dělá luxusní věci a zákazníci jeho boty milují.

K čemu je vám luxusní předmět, když si ho neumíte užít? Jsem švec, a tak mám na mysli hlavně prvotřídní ručně šité boty, ale podstata je stejná i u ostatního luxusního zboží.

Podle mého názoru není důležité luxusní věci pouze vlastnit, ale nejdůležitější je to, co se odehrává v naší hlavě. Jde hlavně o pocity. V první řadě je to pocit určité výjimečnosti, něco co vám udělá z běžného dne svátek.

Možná vás to překvapí, ale tento pocit určitě nevyvolal fakt, že vaše boty hodně vydrží nebo že nepromoknou, případně že nekloužou na dlažbě v obchodním centru. Jsem si jist, že u luxusní obuvi, jsou to zcela nepodstatné vlastnosti.

Naopak, luxus je chodit v botách, které jsou vlastně nepraktické, v porovnání se sportovní obuví možná i nepohodlné, ale jsou krásné, mimořádně krásné.

Ten opravdový luxus a z něj vznikající příjemný pocit je hlavně v tom, že znáte příběh předmětu a vrchol luxusu je, když se osobně znáte s tvůrcem. Do předmětu, který byl na zakázku zhotoven, přímo pro vás, konkrétním člověkem, je vtisknut životní příběh tohoto řemeslníka. To není nějaká anonymní značka známá díky reklamě. Tohle je „váš“ skutečný švec, brašnář, krejčí, hodinář, optik, holič nebo balič doutníků. A když máte štěstí a se „svým“ řemeslníkem se shodujete nejen v otázce vkusu, ale „sednete“ si i povahou, potom mohou vznikat předměty přinášející radost vám oběma.

Nespěchejte, luxus je nespěchat. Kráčejte rozvážně, přiměřeně k vašemu pocitu výjimečnosti a když uklouznete, tak vždy elegantně a s nadhledem. Protože to k tomu prostě patří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *